Dzień Bezpiecznego Internetu2018-02-07  
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.  Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym celem przedsięwzięcia DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. 
W tym roku DBI obchodzony był 6 lutego 2018r. pod hasłem: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby. Jest też istotną wartością, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Natomiast Internet to narzędzie wykorzystywane przez młodych ludzi głównie do komunikacji, w której nie powinno brakować dobrych i pozytywnych relacji w poszanowaniu drugiej strony.
Nasza szkoła również włączyła się w akcję BDI poprzez:
- wykonanie gazetki tematycznej, która miała na celu uświadomienie uczniom oraz rodzicom czym jest cyberprzemoc, jakie niesie zagrożenia i jak ustrzec się przed jej skutkami, gdzie szukać pomocy i jak reagować jeśli padło się jej ofiarą. Te ważne treści stanowiły tło spotkania psychologa szkolnego Pana Marka Michalskiego z rodzicami, które było poświęcone właśnie tej tematyce.
- wykonanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej 10 zasad bezpiecznych działań w sieci Internet i zaprezentowaniu uczniom podczas przerw na monitorze w holu szkoły
- przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci oraz zasad kulturalnego zachowania w Internecie na zajęciach przez nauczycieli informatyki
- przeprowadzenie krótkiego testu na temat czy działania podejmowane przez uczniów w sieci Internet są bardzo, średnio czy mało bezpieczne.
Mamy nadzieję, że zaprezentowane materiały i omawiane zagadnienia związane z cyfrowym bezpieczeństwem pomogą ochronić nasze młode pokolenie przed niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w sieci Internet m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.  

Aneta Kaźmierczak
Monika Grabarczyk
Marta Perz