Festyn "Aktywnie po zdrowie" połączony z obchodami Dnia Dziecka2018-06-18  
Dnia 15 czerwca bieżącego roku na przyszkolnym boisku odbył się festyn połączony z obchodami Dnia Dziecka pod hasłem: „Aktywnie po zdrowie”, realizowany w ramach projektu: „Szkoła promująca szkolne kluby sportowe”, którego celem jest spopularyzowanie wśród uczniów szkolnych klubów sportowych oraz zachęcenie do aktywnego spędzania czasu.
Organizatorami byli nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie naszej szkoły, gospodarzami Dyrektor Szkoły Artur Walczak-Mortezaei oraz sołtys wsi Powodowo -  Aleksander Jakowczyc, a odbiorcami mieszkańcy wsi Powodowo. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wicekurator Oświaty w Poznaniu – Krzysztof Błaszczyk, Starosta Powiatu Wolsztyńskiego - Janusz Frąckowiak, Waldemar Kalitka – Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji,  Burmistrz Miasta i Gminy Wolsztyn - Wojciech Lis, Przedstawiciel Gminy Siedlec - Hieronim Birk, Superior Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze - Ojciec Józef Wcisło OMI, Przewodniczący Rady Rodziców - Grzegorz Bladocha, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wolsztynie - Magdalena Molicka, a także inni dyrektorzy szkół średnich i podstawowych naszego powiatu. Na to szczególne piątkowe popołudnie przygotowaliśmy wiele atrakcji dla najmłodszych oraz starszych. Grupa młodzieży zaprezentowała program artystyczny. Spotkał się z nami między innymi pasjonat biegania Pan Bartosz Feifer, absolwent naszej szkoły. Wspaniale zaprezentowała  się również  Grupa Taneczna Orkiestry Dętej z Wolsztyna. W międzyczasie Pan Prof. dr hab. Roman Hołubowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  w prelekcji dotyczącej zielonej herbaty odkrył przed nami jej sekrety.
Po części oficjalnej, wszystkich zaprosiliśmy do wspólnej zabawy - odwiedzenia interesujących miejsc wokół boiska, w których czekało wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli i uczniów. Były gry i zabawy ruchowe ku zdrowiu - „trzymaj formę”. Fit-przekąski przygotowane przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. „Mini zoo” zorganizowane  przez pasjonatów - Szymona i Darka z klas III Technikum Mechanizacji Rolnictwa, kącik metamorfoz, gdzie można było poddać się stylowej przemianie, kącik uśmiechu, w którym czekał na nas wypoczynek z książką, malowanie węglem i paluszkami, zabawy "byle czym" z użyciem kapsli, guziczków, a nawet gwizdanie na mleczu. Nową technologię drukowania przestrzennego można było zobaczyć na wystawce druku 3D, stoisko florystyczne urządzone przez nauczycieli zawodu technik architektury krajobrazu, gdzie Panie plotły wianki z polnych kwiatów bez użycia nici. Nie małą atrakcją był parku maszynowy zorganizowany przez uczniów Technikum Mechanizacji i Agrotroniki, niepowtarzalna wystawa dawnego sprzętu rolniczego przygotowana przez Adama z klasy I TMRiA. Dla uczestników festynu przygotowaliśmy także specjalistyczne stoisko pszczelarskie prowadzone przez pana Piotra Nowaka. Dzięki niemu mogliśmy poznać tajniki odwiecznej sztuki hodowli owadów zapylających, a nawet wykonać własną świeczkę z wosku pszczelego. Kolejną atrakcją Kacpra z kl.I TMRiA był dostęp do młodych kucy, a właściwie niewielkich koni, z których dobrodziejstw korzystali przede wszystkim najmłodsi. Świeże, domowe ciasta i pyszną kawę oferowała nasza kawiarenka, a kuchnia polowa serwowała zupę pieczarkową i kiełbasę z grilla! Po takiej uczcie kalorie można było spalić w kąciku fitness lub na dmuchanym zamku! 
Mamy nadzieję, że wszyscy  miło spędzili czas, dorosłym udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, a dzieciaki bawiły się wyśmienicie! Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przebiegu tego festynu składamy serdeczne podziękowania. Sponsorom z serca dziękujemy za ufundowane nagrody, fanty oraz pomoc przy organizacji festynu.
Organizatorzy